Będzie można kupić taniej mieszkanie lub dom – zmiany w podatku PCC!

Zmiany w PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych): kto skorzysta z nowej ulgi? Czy dotyczyć będzie również cudzoziemców kupujących nieruchomość?

Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany popularnie PCC, jest podatkiem obowiązującym w Polsce przy różnego rodzaju transakcjach cywilnoprawnych, w tym płaconym przy okazji zawarcia aktu notarialnego zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Jednak w ostatnim czasie pojawiły się zmiany w przepisach, które pomogą obniżyć koszt zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu. Poniżej omówimy te zmiany i dowiemy się, kto może skorzystać z nowych ulg w PCC, w tym co najważniejsze, czy również obywatele innych państw.

1. Nowa ulga w PCC dla pierwszej nieruchomości – już od 31 sierpnia 2023 r.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowej ulgi w PCC dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom z rynku wtórnego. Będzie to znacząca pomoc nie tylko dla młodych rodzin, ale również cudzoziemców, którzy decydują się na zakup nieruchomości w Polsce. Nie ma żadnych przepisów, które wyłączyłby możliwość skorzystania z tej ulgi przez obywateli innych państw.

Na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw z dniem 31 sierpnia 2023 r. wprowadzono ulgę, która pozwala na zwolnienie od PCC w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Co to oznacza w praktyce? Aby skorzystać z tej ulgi, wystarczy brak posiadania wcześniej innego mieszkania lub domu. A w takiej sytuacji przeważnie są cudzoziemcy przebywający w Polsce, którzy planują nabyć swoją pierwszą nieruchomość, w przeważającej większości dla celów własnych, mieszkaniowych, tak aby nie wynajmować więcej mieszkania i zamieszkać „na swoim”. Uwaga! zwolnienie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2023 r., a zatem warto zaczekać z transakcją do tego czasu.

2. Jakie są korzyści z nowej ulgi dla cudzoziemców?

Cudzoziemcy, którzy planują zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu w Polsce, również mogą skorzystać z opisywanego zwolnienia z podatku, tak samo jak obywatele Polski. To oznacza, że unikną oni płacenia tego podatku przy spełnieniu odpowiedniego warunku, to jest braku posiadania innego mieszkania lub domu w Polsce. Dla przypomnienia, wartość podatku PCC wynosi 2 % od wartości nieruchomości, a więc oszczędności mogą być znaczne. Jeżeli kupujemy mieszkanie w cenie 500.000 zł, to w portfelu pozostanie nam aż 10.000 zł!

3. Dlaczego warto skorzystać z ulgi w PCC jako cudzoziemiec?

Ulga w PCC jest atrakcyjną opcją również dla cudzoziemców, którzy pragną nabyć nieruchomość w Polsce. Dzięki niej mogą zaoszczędzić znaczącą sumę pieniędzy, co stanowi dodatkowy bodziec do zakupu własnego mieszkania. Jednocześnie, zwolnienie z obowiązku płacenia PCC może uczynić zakup nieruchomości w Polsce ogólnie bardziej dostępnymi i atrakcyjnymi, co przyczyni się do zwiększenia zainteresowania zakupem własnego lokalu mieszkalnego nie tylko przez Ukraińców, Białorusinów ale i również obywateli innych państw, którzy mają w planach pozostanie w Polsce na stałe.

Jeżeli jesteś cudzoziemcem zainteresowany zakupem mieszkania lub domu w Polsce i potrzebujesz zezwolenia od ministra spraw wewnętrznych i administracji (MSWiA) więcej informacji o przebiegu takiego postępowania znajdziesz tutaj: przebieg postępowania w sprawie zezwolenia na nabycie nieruchomości. Jeżeli masz dodatkowe pytania, możesz przejrzeć odpowiedzi w dziale Q&A lub bezpośrednio skontaktować się z nami.