Nowy rekord mieszkań kupionych przez cudzoziemców w 2021 r.

Dokładnie 10.621 mieszkań kupili cudzoziemcy w 2021 roku! To nowy rekord na polskim rynku nieruchomości. Dla porównania, w słabym „covidowym” 2020 roku kupionych zostało o ponad 3.000 mieszkań mniej.

– Raporty MSWiA przyzwyczaiły nas do tego, że rejestrowanych transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców jest coraz więcej. Pandemia COVID-19 tylko na rok przełamała ten trend. 2021 r. przyniósł eksplozję transakcji – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo, który dotarł do najnowszego sprawozdania MSWiA. Jak podaje ten resort, w 2021 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 10621 mieszkań oraz 2542 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o ponad 43% więcej niż rok wcześniej.

Autor: gethome.pl Ile mieszkań i lokali użytkowych kupowali w Polsce cudzoziemcy.

Na pierwszym miejscu wśród narodowości, które kupiły najwięcej mieszkań pod względem metrażu są Ukraińcy. Kupili ich więcej niż łącznie obywatele kolejnych 16 państw.


Autor: gethome.pl Obywatele, których krajów kupowali najwięcej mieszkań w Polsce (w tys. m kw.)

Wśród obywateli zza wschodniej granicy Ukraińcy kupili 4423 mieszkania, Białorusini 729 a Rosjanie 363 mieszkania. Zresztą Ukraińcy przewodzą w tym rankingu już od dobrych siedmiu lat. A przypomnieć należy, że cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej nabywający mieszkania w strefie nadgranicznej muszą uzyskać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwolenie na nabycie nieruchomości. Dotyczy to Trójmiasta, Szczecina, Zakopanego, Wałbrzycha, jak również wielu innych gmin. Ci cudzoziemcy muszą również ubiegać się o zgodę Ministerstwa w przypadku zamiaru nabycia nie tylko mieszkań w strefie nadgranicznej ale również gruntów czy domów. I to niezależnie czy znajdują się one w strefie nadgranicznej. Według jednego z ostatnich sprawozdań MSWiA, Ukraińcom wydano 626 zezwoleń na zakup łącznie 28,3 ha gruntów w Polsce.

Być może kolejny rekord padnie już w tym roku. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego do 11 kwietnia do Polski wjechało 2,6 mln uchodźców z Ukrainy. I choć liczba ta powoli zaczyna spadać, to coraz więcej przyjezdnych myśli o pozostaniu w naszym kraju na stałe. A to w konsekwencji wiązać się będzie z poszukiwaniem własnych czterech kątów. Polska zaś jest optymalnym miejscem dla imigrantów z Ukrainy. Nie ma z reguły problemów z uzyskaniem zezwolenia na pobyt, można rozpocząć działalność gospodarczą lub znaleźć zatrudnienie na rynku pracy. Zwłaszcza wielu z przybywających uchodźców zostało przyjętych z otwartymi ramionami, znalazło już pracę, posłało dzieci do szkół i najzwyczajniej odnalazło się w nowej rzeczywistości. Nawet z racji samych zniszczeń dokonywanych przez armię rosyjską, wielu uciekających przed wojną nie ma nawet gdzie wracać. Naturalnym jest, że będą chcieli tutaj budować swoje życie na nowo i nabywać nieruchomości.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Analityczne Gremi Personal, przybywa Ukraińców rozważających zakup nieruchomości w Polsce. W 2020 r. taką wolę deklarowało 34 % respondentów, a rok później liczba ta wzrosła do 55,5%. W porównaniu do innych narodowości, zwłaszcza Niemców czy Skandynawów, którzy nabywają nieruchomości w celach inwestycyjnych, Ukraińcy kupują swoje lokum z myślą o zamieszkaniu w nim i pozostaniu w Polsce na stałe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej czy zakup mieszkania przez Ciebie wymaga zezwolenia Ministerstwa przeczytaj na ten temat więcej tutaj lub skontaktuj się z nami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *